Mūsu pienākums ir atbalstīt un būt līdzās vīriešiem. No pieredzes mēs zinām, ka krīzes situācijas palielina risku zaudēt kontroli un kļūt vardarbīgam. Ar šo izdzīvošanas komplektu mēs vēlamies palīdzēt Tev saglabāt mieru Koronas krīzes laikā.
Kas Tev būtu jāzina
Nespēja brīvi pārvietoties. Būt ierobežotam. Justies kā būrī. Visas šīs lietas ir izaicinājums.
Tas ir pilnīgi normāli, ja Tu:
- jūties bezspēcīgs, nedrošs, un tā it kā neko nevari kontrolēt.
- baidies no vīrusa.
- jūti saspīlējumu mājās – vai jūties izolēts, un ir grūti pavadīt laiku bez sociālajiem kontaktiem un intīmām attiecībām.
- uztraucies par savu veselību, ģimeni vai finansiālo un profesionālo nākotni.
Tas viss rada stresu un ierobežo Tavu spēju rūpēties par sevi un izjust līdzjūtību pret citiem. Stress ierobežo cilvēka uzskatus un jūtas. Ir vilinoši meklēt vainu citos.
Bet šīs emocijas nav iemesls vai attaisnojums, lai izgāztu savu neapmierinātību uz citiem. Tu esi atbildīgs par savu reakciju uz satraukumu, nedrošību vai dusmām. Vardarbība nekad nav risinājums. Saki NĒ vardarbībai.
Ko Tu vari darīt pret stresu
Šeit ir daži ieteikumi, kā tikt galā ar stresu. Sāc ar ieteikumu, kas Tev patīk vislabāk.
- Pieņem to, ko nevari mainīt. Cīņai pret Koronu nav nekādas jēgas, un tā Tev maksās tikai enerģiju. Tā vietā mēģini savu laiku piepildīt ar jēgu: Šī ir jauna pieredze – piedzīvojums.
- Dod sev to, kas Tev nepieciešams. Palutini sevi un dod sev kaut ko tādu, ko gaidīsi katru dienu.
- Klausies mūziku, lasi grāmatu, pieraksti to, kas Tevi satrauc.
- Atceries labos laikus savā dzīvē. Iekārto foto albumus.
- Dodies ārā un pavadi laiku dabā, kamēr vien to vari.
- Izlādē enerģiju. Tas ir kaut kas, ko Tu vari darīt pat ļoti mazās telpās.
- Runā ar draugiem un kolēģiem. Pastāsti viņiem, kā Tev klājas.
- Atpūties – vari meditēt, veikt elpošanas vingrinājumus, rituālus un lūgšanas. Meklē idejas tiešsaistē, piemēram, vietnē YouTube.
- Apzināti ierobežo piekļuvi ziņām un plašsaziņas līdzekļiem.
- Ievies stingru dienas režīmu. Dienas un nedēļas plāni palīdz koncentrēties. Izaicini sevi dažādiem uzdevumiem. Atbalsti sevi un citus.
- Dalies savās domās un jūtās. Esi drosmīgs, lai dalītos savās jūtās un vajadzībās ar partneri (piemēram, tuvība un maigums, laiks sev).
- Apzinies savas robežas. Kad jūti spiedienu, jūties iedzīts stūrī vai nokaitināts, pasaki to. Tu drīksti noteikt robežas.
- Atzīsti savas iekšējās sajūtas. Lai kontrolētu savas problēmas, tev tās vispirms jānosauc.
- Izplāno, kā rīkosies krīzes situācijā. Izzini veidus, kā Tu vari nomierināties, kad viss šķiet pārāk daudz. Šeit ir dažas idejas:
- Ej ārā – uz parku, uz balkonu vai vismaz uz citu istabu.
- Vienmērīgi elpo – 5 sekundes ieelpa, 5 sekundes izelpa. Atkārto, līdz jūties mierīgāks.
- Kusties – ja nevari iet ārā, veic atspiešanās vingrinājumus, lēkā, skrien pa kāpnēm.
- Izdzer glāzi ūdens vai apēd kaut ko.
- Apgulies un aizver acis.
- Atpazīsti brīdinājuma zīmes un savlaicīgi izmanto krīzes situācijas plānu. Brīdinājuma zīmes var būt vēlme lamāties, trīcēšana, svīšana, kliegšana utt. Uztver tās nopietni. Tev jārīkojas tagad. Svarīgi: pamanot brīdinājuma zīmes, informē partneri, ka tev vajag laiku vienatnē.
- Atļaujies lūgt palīdzību. Zemāk ir daži kontakti, ar kuriem Tu vari sazināties. Veic pirmo soli.
- Uztver nopietni savainojumus un sāpes. Lūdz un saņem nepieciešamo atbalstu, ja piedzīvo psiholoģisku vai fizisku vardarbību. Visbeidzot, narkotikas un alkohols ir riskanta izvēle. Ierobežo to patēriņu. Ja Tu to nedarīsi, Tu tikai kaitēsi sev un palielināsi iespēju zaudēt paškontroli.
Kur vērsties pēc palīdzības un atbalsta
Biedrība Tēvi – izmanto iespējas sarunāties ar citiem tēviem, apmeklējot grupas tiešsaistē: www.facebook.com/biedribatevi, tevi@tevi.lv, www.tevi.lv
Biedrība „Skalbes” krīzes, psiholoģiskā un emocionālā atbalsta tālrunis- 67222922 (Lattelekom), 27722292 (Bite). Darba laiks: 00:00-24:00
Rīgas domes Labklājības departaments Bezmaksas informatīvais tālrunis 80005055 (par sociālajiem pakalpojumiem un sociālo palīdzību Rīgas pašvaldībā). Darba laiks: P, O, T, C, Pk. no: 9:00 Līdz: 17:00
Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Bērnu un pusaudžu bezmaksas uzticības tālrunis 116111. Darba laiks: darba dienās no 08:00 līdz 23:00, sestdienās no 08:00 līdz 22:00, svētdienās no 10:00 līdz 22:00.
Valsts policijas Ziemeļu reģionālās pārvaldes anonīmais uzticības tālrunis 67014077. Iedzīvotāji tiek aicināti ziņot par nelegālām alkohola tirdzniecības vietām, meklējamām personām, vardarbību ģimenēs, narkotikām.
Rīgas Sociālā dienesta Informatīvais tālrunis – konsultācijas un izsmeļoša informācija ar atkarībām saistītos jautājumos 67037333. Darba laiks: P, O, T, C, Pk. no 9:00 līdz 17:00
Bezmaksas psihologa konsultācijas aizbildņiem, audžuģimenēm, adoptētājiem, viesģimenēm, bez vecāku gādības palikušiem bērniem, kā arī ģimenēm ar bērniem krīzes situācijā – 29235118
Adaptēts no MenCare Switzerland